Класний куточок
Підхід до оформлення класного куточка індивідуальний у кожного вчителя. Але якщо розглянути різні варіанти оформлення класних куточків, можна побачити спільні риси.
Звідки ж беруться стандарти оформлення класного куточка та навіщо він взагалі потрібен?
Класний куточок - своєрідне відображення відносин між дітьми в класі. По класному куточку можна побачити, наскільки учні зацікавлені спільною роботою. Навіть від того, як часто змінюється інформація на класному куточку та наскільки вона актуальна у даний момент, можна зробити висновок, чи проводиться класним керівником виховна робота. Доведено, що спільна робота учасників одного колективу, спільні свята і гордість за однокласників позитивно впливають на відносини дітей один до одного. Наочне відображення поточних подій в класі їх помітно підкріплює. Звідси можна зробити підсумок: мета класного куточка - згуртування колективу і своєчасне інформування про різні події.
Ціни на класні куточки
Але це ще не все. Звідки з'явилась необхідність у класних куточках?
Наявність класного куточка регламентується наказом №601 від 20.07.2004 "Про затвердження Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів", який і в даний час не втратив своєї актуальності. Пункт 6.4. каже, що "У класних кімнатах початкової школи необхідно розмістити:
- правила пожежної безпеки та дорожнього руху;
- класний куточок, де вказані права і обов'язки школярів, правила поведінки учнів, органи самоврядування, відображено життя колективу класу. "
Мабуть, від того, що діти не скоро стають дорослими і свідомими, постійне нагадування їм про їх обов'язки та правила все так само актуально і в старших класах, і наявність класного куточка залишається такою ж актуальною і не зайвою до кінця 11 класу.
Що повинно бути в класному куточку для старшокласників?
Зазвичай це такі розділи:
- розклад уроків;
- правила поведінки;
- доручення;
- кишеня для грамот і поздоровлень;
- графік чергування;
- фото класу;
- у деяких школах - рейтинг учнів.
Іноді на класному куточку також розміщують державні символи України, таким чином економлячи на покупці ще одного стенду.
Що повинно бути в класному куточку для початкових класів?
Класний куточок для 1-4 класів, як і весь інший інерьер кабінету початкових класів, рекомендується оформляти яскраво і цікаво, з використанням мальованих картинок. Як і в дошкільному віці, мальовані ілюстрації набагато краще сприймаються дітьми. Вони асоціюються в свідомості дитини з чимось, призначеним саме для дітей, а відповідно, більше приваблюють на себе увагу.
Рекомендована інформація в куточку класу для початкової школи:
- фотографія класу;
- кілька кишень для фотографій спільної діяльності: екскурсій, конкурсів, цікавих моментів;
- девіз класу;
- список учнів;
- розклад уроків;
- графік чергування;
- наші доручення;
- план заходів;
- вітання з днем народження.
Популярні класні куточки з державною символікою України, правилами для учнів та переліком їх прав і обов'язків. Рекомендується на класному куточку залишити місце для цікавих питань або головоломок, які спонукають дитину до роздумів.
Зробити класний куточок самому або купити готовий?
На це питання зовсім неоднозначна відповідь. Звичайно, зроблений власноруч за участю всіх дітей класу класний куточок, безумовно, набагато краще виконає свою роль згуртування колективу, буде цінуватися дітьми набагато більше і набагато краще втягне їх у організаторське і творче життя класу. Але всі ми розуміємо, що створення класного куточка своїми руками займає дуже багато часу, вимагає неабиякого таланту класного керівника в залученні дітей у подібні заходи, що особливо складно в старших класах. До того ж, такий класний куточок прослужить у найкращому разі лише рік. Тому покупка пластикового класного куточка з кишенями для змінної інформації найчастіше більш актуальна.
Оформлення класного куточка.
Якщо ви все-таки вирішили оформити класний куточок своїми руками, деякі наші рекомендації можуть виявитися корисними.
- Перш за все, обов'язково залучіть до цього завдання дітей. Їх незаконсервоване мислення допоможе зробити дійсно креативне оформлення класного куточка.
- Не варто відхиляти ідеї дітей, навіть якщо вони вам здадуться дивними або зовсім невідповідними. Похваліть дитину, і, цілком можливо, на базі ідеї, яка вже народилася і похвали вона буде найактивнішим учасником процесу. З великої кількості варіантів оформлення обов'язково знайдуться цінні.
- Почніть з розробки емблеми та девізу класу.
- Продумайте, які розділи будуть у Вашому класному куточку. Краще написати цей перелік на дошці для наочності. Запропонуйте дітям розділитися на групи і кожній групі продумати оформлення свого розділу.
- Зручно, коли на стенді є місце для змінної інформації. Найкраще для цієї мети передбачити жорсткі файли.
- Дуже привабливі і дуже подобаються дітям об'ємні елементи: наприклад, зроблені своїми руками об'ємні букви або квіти з паперу.
- Обов'язково передбачте місце для фотографії класу, а якщо дозволяє місце - для фотографій кожної дитини окремо.
Найпростіша основа для такого стенду - ватман. Іноді використовують ЛДСП або стельову спінену плитку, коркові дошки, але зазвичай стенди і плакати на ватмані виходять красивіші та цікавіші.
Чи будете ви оформляти класний куток спільно з дітьми або купите вже готовий, не має істотного значення, оскільки попереду - цілий навчальний рік, і те, як часто буде змінюватися інформація на цьому стенді, чи буде вона зацікавлювати дітей, набагато важливіше. Бажаємо вам удачі в нелегкій педагогічній справі! :)