Символи України
Кожна держава, представляючи себе світу, демонструє символи – герб, прапор та гімн. Їх можна побачити під час важливих подій, наприклад, олімпійські ігри, міжнародні конгреси та інше. Україна має свій прапор, герб і гімн. Кожен із символів має свою історію створення та становлення.
Купити стенди символіка України
Прапор України
З офіційних документів: Державний Прапор України є прапором, який складається з двох рівновеликих горизонтальних смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору. Співвідношення ширини полотнища до його довжини – 2:3. Затверджено Постановою Верховної Ради України №2067 – XII 28 січня 1992 р.
Прапор жовто-блакитний, складається з двох однакових за величиною прямокутних полотнищ тканини. Верхнє – блакитного кольору, нижнє – жовтого. Співвідношення довжини та ширини прапора 3:2. Вперше його було публічно вивішено у Львові 1848 року на Ратуші. Довго прапор був і жовто-блакитним, і блакитно-жовтим. Але 1918 року гетьман Скоропадський затвердив його сучасний вигляд. Спочатку прапор був жовтим угорі та синім унизу, але затвердили його перевернутий варіант, тому забобонні люди вважають, що саме через це Україну переслідують негаразди. Хоча до затвердження використовувалися обидва варіанти. Це відбувається тому, що є дві розшифровки кольорів на прапорі. Одна з них каже, що синій колір – це небо, а жовтий – колосся, тому правильно, щоб синій був угорі. Інша, що синій – це вода, а жовтий – сонце. Тому не можна залишати прапор таким, яким він є, і потрібно поміняти кольори місцями. Після того, за часів СРСР прапор України змінював свій вигляд кілька разів. Оскільки прапор Української РСР, як і прапори інших республік, які мали вихід до моря, мав блакитну смугу, з приходом незалежності плутанина про правильність розташування кольорів повернулася знову, і лише після затвердження офіційного виду прапора України в Конституції 1992 року, коли повернули прапор, який затвердив та прийняв Скоропадський, вона припинилася. Хоча люди продовжують сперечатися про правильність розташування кольорів до цього дня.
Із цікавих фактів про прапор України.
- Зазвичай оформлення прапорів є досить лаконічним, багато варіантів не вигадаєш, і тому схожі прапори зустрічаються у різних країн. Такий же прапор, як і в України, але з деякою відмінністю у відтінках мають деякі міста та регіони: місто Хемніц (Німеччина), земля Нижня Австрія, місто Біберах-ан-дер-Ріс (Німеччина), місто Грифув-Сльонський (Польща) ), гміна Стара-Кам'яниця (щось на кшталт сільської ради, Польща), провінція Еррера (Панама), князівство Дхолпур (Індія).
- Прабатьки України – Київська Русь – мала червоний прапор, як і решта народів слов'янської групи. Червоний колір, що символізує силу, здоров'я, дуже шанувався нашими пращурами. Але при цьому персональний прапор князя Володимира був синій із золотим тризубцем.
- Найбільший прапор України підняли 22 серпня 2020 р. у Києві на території Меморіального комплексу «Національний музей історії України у Другій світовій війні». Розмір полотнища – 16х24 метри.
- Найвищий флагшток в Україні та Європі, на якому майорить прапор України, знаходиться на набережній річки Лопань у м. Харків. Висота флагштока 101 м. Прапор встановили у 2021 році.
- Церемонія підняття прапора започаткована у 2004 році указом президента України Віктора Ющенка 23 серпня: одночасно у всіх куточках країни піднімається прапор України.
- Прапор України у космосі має з'явитися навесні 2022 року. Виготовлений із титану на 3D-принтері прапор має доставити британська компанія Spacebit у рамках космічної місії.
- Прапор України майорить і на вулкані: Євген Лата з Одеси у 2015 році під час підкорення Кіліманджаро в Африці встановив його на висоті 5895 метрів над рівнем моря на вулкані Кібо.
- Понад 25 років український прапор майорить у Антарктиді, над станцією "Академік Вернадський". На станції є навіть цілих два українські прапори: один на скелі біля метеомайданчика, де його було піднято 1996 року, друге – над самим будинком станції. До речі, це ще й прапор України, що найчастіше оновлюється: через сильні вітри і хуртовини його доводиться оновлювати щороку.
Герб України
Існує два герби України: Малий та Великий. Використовується лише Малий, оскільки склад Великого герба перебуває у стадії розробки. Малий був затверджений в 1992 році. Це тризуб, який набув популярності завдяки князю Володимиру і з того часу залишався основним символом правителів держави. У ході історії він трохи видозмінювався, але трохи. Цей символ археологи знаходили у різних культурах та народах. У нього дуже багато значень, але найпоширеніше – це значення племінного знаку Рюриковичів часів Київської Русі – сокіл, що падає за здобиччю. Що цікаво, на території України було знайдено наскельні зображення тризубу – IV-III тис. до н.е. Зараз це уособлення триєдності світла, поділ Всесвіту на небесне, земне та потойбічне, трьох природних стихій. Хоч тризуб і був присутній на монетах, печатках, у розписі за часів Київської Русі, він був лише символом правителів, але не держави. М.С. Грушевський запропонував три варіанти герба у 1917 році, тоді ще Української Народної Республіки, до яких увійшов тризуб. Після цього він почав уособлювати Україну як незалежну державу лише з 1992 року.
З офіційних документів: Малий Державний Герб України є зображенням на синьому щиті золотого Знаку Княжої Держави Володимира Великого. Тризуб золотого колькору, який є головним елементом великого Державного Герба України, розташований на чотирикутнику із закругленими нижніми кутами, загострений синім гербовим щитом. Затверджено Постановою Верховної Ради України №2137 – XII 19 лютого 1992 р.
Великий герб України, затверджений 29.06.2021 р. у першому читанні |
В Україні все ще відкрито питання створення Великого герба. Президент України Володимир Зеленський цього року знову провів конкурс на найкращий ескіз, але зустріли цю ідею знову не привітно. Відмовитися від створення Великого герба не можна, тому що його наявність прописана в Конституції, але створювати його зараз немає сенсу. Також дуже багато суперечок викликає сам ескіз, який Володимир Олександрович додав до законопроекту. Згідно з Конституцією, державна символіка України не є повною. І зараз думають, як вчинити правильно. Змінити Конституцію або все ж таки завершити низку національних символів, як було прописано спочатку. А поки вирішується доля Великого герба, народ використовує Малий герб, блакитно-жовтий прапор та гімн, написаний Павлом Чубинським.
Декілька цікавих фактів про герб України.
Герб, висіяний з чорного рису, площею 0,04 Га |
- 1991 року, коли виникла потреба змінити герб Української РСР на герб незалежної України, було оголошено конкурс на створення Державного Герба України. Переміг у конкурсі проект історика-геральдиста Андрія Гречіла та художника Івана Турецького. На думку Гречило, саме ця версія герба – найкраща, бо за часів правління Князя Володимира всі етнічні землі України були об'єднані в одну державу.
- За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Трактування самого символу тризубця різне, найпопулярніше - пікіруючий сокіл. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. За матеріалами енциклопедії: посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) під час укладання договорів із візантійцями мали свої печатки з тризубцем. Київський князь Володимир Святославович (980-1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет князя, а з іншого - тризуб.
- Найбільший герб України встановили у Дніпропетровській області у 2018 році. Його висота понад 4,5 м та ширина майже 3,5 м.
- У Скадовському районі Херсонської області у 2016 році одне з полів прикрасили гербом України величезного розміру: довжина 24,7 метра, ширина – 16,4 метра, загальною площею 0,04 Га. Герб висіяний із сорту рису з чорним листям видно навіть із космосу. У 2021 році аграрії Вінницької області вирішили побити рекорд та створили найбільший живий герб України понад 500 м завширшки та більше кілометра завдовжки, засіявши поле гірчицею. Такі флеш-моби настільки сподобалися українцям, що навіть виникла ідея зустрічати гостей України, котрі прилітають до аеропорту Бориспіль, таким геогліфом. За 12 км від аеропорту Бориспіль у селі Велика Олександрівка на Київщині з'явився величезний малий герб України. Його висіяли на полі площею 60 тисяч квадратних метрів. Стверджують, що його добре видно пасажирам літаків, що заходять на посадку.
- Незвичайний величезний герб України з бутербродів із салом виготовили у м. Олешки Херсонської області у 2017 році. Вага герба – близько 200 кг. Там же, але вже у серпні, було зроблено герб України з кавунів та динь: використовувалось 420 ягід загальною вагою близько 2 тонн. Ширина Тризуба – 5 метрів, довжина – 8 метрів. Обидва герби занесені до Реєстру Національних рекордів.
- Скульптор з Одеси Кирило Максименко у 2021 році створив герб України із металобрухту для міста Доброслав. Висота скульптури – 4 метри, і виглядає він дуже незвично.
Герб України з кавунів та динь |
Тризуб із металу |
Герб України із сала |
Гімн України
З офіційних документів: Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплета та приспіву твору П. Чубинського у наступній редакції:
"Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду".
Затверджено Законом України №602 - IV 6 березня 2003 р.
Гімн України був написаний Павлом Чубинським у 1862 році, музика – Михайлом Вербицьким у 1865 році. Вірш, який згодом став державним символом України, було створено на одній із вечірок Київської громади. Тоді Чубинський почув сербську хорову пісню, в якій був рядок «Серце б'ється і кров ллється за свою свободу». Його так надихнуло це, що він тут же написав вірш «Ще не вмерла Україна». Цей вірш опублікували в газеті незабаром після написання. Він став дуже популярним у народі. Також на створення вплинув польський гімн «Марш Домбровського», який був популярним серед народів, які боролися за незалежність. У період СРСР українці використали інший гімн, написаний Павлом Тичиною. І лише 2003 року Верховна Рада затвердила гімн Чубинського, залишивши перший куплет та приспів. Законопроект також вніс зміни, зробивши першим рядком «Ще не вмерла України ні слава, ні воля», і замінивши слово «вороженьки» на «воріженьки».
Цікаві факти про гімн України.
- Михайло Вербицький, автор музики Гімну України, здобув свою музичну освіту у дяко-вчительському інституті. За його словами, ця «дияківська школа» була для нього консерваторією у мініатюрі. Він був веселою і симпатичною людиною, і, не дивлячись на здобуту духовну освіту і ставши священиком, не втомлювався жартувати. У Млинах Яворівського повіту на Львівщині, де він із 1852 року був настоятелем церкви до самої смерті, про гітару Вербицького розповідали анекдоти. Наприклад, про те, як священик випросив у місцевого пана досить велику пожертву на храм, виконавши для нього кілька романсів. Або якось одного разу в лісі на Отця напали розбійники і той відбився своїм улюбленим інструментом. Та дерев'яна церква, в якій звучав чудовий голос Вербицького, збереглася до наших днів.
- Вербицький спочатку думав, що складає музику на вірші улюбленого ним Тараса Шевченка. Справа в тому, що 1863 року «Ще не вмерла…» опублікували разом із трьома творами Шевченка у львівському журналі «Мета». Внизу під усіма чотирма віршами стояв підпис - Т. Г. Шевченко.
- Спочатку «Ще не вмерла…» була піснею для сольного виконання під акомпанемент гітари. Композиція швидко здобула популярність. Хоровий варіант Вербицький написав пізніше. Вперше твір урочисто виконали у Перемишлі у день святого Іоанна Хрестителя – у липні 1864 року. За часів Радянського Союзу гімн «Ще не вмерла…» було заборонено і за його виконання можна було потрапити в тюрму. Але 1966 року популярний тоді Кубанський хор заспівав його на сцені як давню козацьку пісню. А у Києві вперше після багаторічних заборон гімн пролунав 10 вересня 1989 року на першому з'їзді Народного Руху України в актовій залі Київського політехнічного інституту у виконанні хору «Гомін» Леопольда Ященка.
- Автор вірша, який згодом став Державним гімном України, — український юрист та етнограф Павло Чубинський. В основу тексту пісні "Ще не вмерла Україна" Павло Чубинський поклав мотиви з мазурки "Ще Польська не згинєла" та пісні сербських повстанців, де були слова "Сердце бие і кровь лие за нашу свободу". Існує кілька версій пісні. Текст був написаний через півгодини в 1862 році в Києві на вулиці Великій Васильківській, 122, у будинку купця Лазарєва, де автор квартирував. «Ще не вмерла Україна» вперше була опублікована 1908 року в антології Українська Муза.