Ефективне використання електронних освітніх ресурсів в школі
Електронні освітні ресурси - це будь-які навчальні матеріали, для відтворення яких потрібні електронні пристрої. Сюди можна включити як різноманітні мультимедійні дані, так і інформаційно-довідкові сайти, наприклад, Вікіпедію.
Сучасна освіта вимагає до себе нового відношення усіх, хто включений в освітній процес: педагогів, учнів, батьків. Кожні два роки світовий інформаційно-знаннєвий обсяг збільшується більш ніж у два рази. Вивчити і знати усі досягнення світового людства нереально. На допомогу людству прийшов їх же винахід - комп'ютер і навчальні можливості інтернет простору.
Можливості електронних освітніх ресурсів (ЕОР)
З кожним роком все більше навчальних закладів України впроваджують у свою повсякденну діяльність різноманітні онлайн-уроки, інтерактивні завдання. Набирають популярність освітні інтернет-платформи.
ЕОР дають широкі можливості всім учасникам навчального процесу:
- Педагоги підвищують свою кваліфікацію (онлайн курси), діляться напрацюваннями з колегами (створення предметних груп, інтернет майданчиків і т.п.), мають можливість додаткової роботи з учнями (дитина хворіє або потрібні додаткові заняття) через роботу на освітніх платформах.
- Учні мають можливість додатково займатися предметом, який їх цікавить, в зручний час (актуально при навантаженні дітей в установах додаткової освіти).
- Батьки мають можливість контролювати процес, успіхи і час роботи із завданням у дітей.
Здавалося б, від використання ЕОР все отримують тільки плюси. Однак на практиці виходить так далеко не завжди.
Проблеми використання ЕОР
Одна з найважливіших проблем - це неготовність педагогів працювати, тісно впроваджуючи в роботу можливості інтернету. Більш звично і спокійно вчити дітей по-старому, зрідка демонструючи прості презентації та відеофільми. Використання ЕОР найчастіше полягає в домашніх завданнях по типу "знайти текстову інформацію в інтернеті". За фактом, ми отримуємо: в кращому випадку - переписування зі сторінок першого-ліпшого сайту, в гіршому - роздруківка знайденого тексту. Діти не вчаться ні підбору інформації по темі, ні структуруванню знайденого матеріалу, виділення важливого і потрібного. Попросту, роздруковуються талмуди, які навіть ніхто не читає.
Держава також поки не може визначитися, як платити вчителю, який знаходиться вдома і індивідуально займається з дітьми через освітню платформу.
Оснащення шкіл комп'ютерами з підключенням інтернету є важливою проблемою сучасних шкіл України. Особливо нестача комп'ютерів і комп'ютерних класів відчувається в невеликих сільських школах.
Проблему здоров'язбереження і дотримання санітарних норм при роботі з девайсами також необхідно вирішувати.
Шляхи вирішення проблем використання ЕОР в школах
Перш ніж перейти до навчання, активно використовуючи ЕОР, педагогу самому необхідно вивчити можливості інтерактивного навчання. Більш ефективним є проходження відповідних курсів, як в традиційній, так і онлайн формі.
Якщо школа має необхідне оснащення і доступ в інтернет, доцільно усю освітню установу підключити до єдиної освітньої мережі. Це стане основою роботи по впровадженню ЕОР в навчання. При включенні школи в єдиний освітній простір легше буде освоювати ресурс, оскільки з'явиться багато однодумців, єдині вимоги до уроків.
Залежно від завдань, які ставить учитель, можна підібрати ту освітню платформу, яка підходить саме Вам.
Етапи впровадження ЕОР
Для того, щоб зацікавити дітей і відвернути від непотрібних ігор на мобільних пристроях, необхідно показати користь мобільного при отриманні знань.
Одним з видів роботи можуть стати QR коди. За допомогою закодованої QR кодами інформації можна створити на уроці будь-який закодований маршрут і представити для роботи будь-яку вправу. Зазвичай, на таких уроках не буває байдужих дітей.
Далі можна зареєструвати учнів на платформах, де вже є готові завдання з предмета.
Учень під час роботи на уроці (індивідуальні або групові завдання онлайн) може виконувати вправи різного рівня складності. У вільний час також можлива самостійна додаткова робота.
Роль вчителя підбирати завдання, контролювати правильність виконання роботи (є ресурси, які відзначають завдання з помилками) і стимулювати учнів до навчання (оцінка, грамота, подяка і т.п.).
Наступним етапом в освоєнні ЕОР може стати інтернет ресурс, де педагог сам складає потрібні варіанти завдань, може налаштувати автоматичну перевірку з виставленням оцінки.
Учні будь-якого віку завжди жваво відгукуються на інтерактивні завдання. Діти різного складу розуму і характеру можуть показати свої знання, якщо працюють в оптимальному для себе режимі.
Ще один чудовий приклад використання ЕОР подав одеський учитель фізики Віктор Павло Андрійович. Викладач записує на відео свої уроки і викладає на youtube. Використання такого способу навчання дозволяє дітям, які пропустили заняття, отримати потрібний обсяг знань. Уроки побудовані в науково-публіцистичної манері, починаються з цікавого експерименту, а після розповідається причина того, що відбувається, і подаються потрібні схеми і формули. Особливість відеоуроків Павла Андрійовича - активна участь дітей в освітньому процесі: учні слухають, коментують побачене, запитують під час уроку. Їх питання допомагають віддаленим учням краще розібратися в матеріалі. Формат відеозапису дозволяє прослухати інформацію кілька разів в тому випадку, якщо дитина не розібралася відразу. Відеоканал став дуже популярний не лише в Україні, а й далеко за її межами. На території України довгий час це був єдиний в країні збірник шкільних уроків фізики в відеоформаті. (Канал вчителя https://www.youtube.com/channel/UCWfhBu4fAt126ZbxREz3IBw)
Використовуючи можливості інтернет технологій, освіта кожного стане більш цікавою, насиченою, індивідуальною!
Корисні сайти (безкоштовні), що відносяться до освітніх ресурсів:
Примітка: більшість сайтів - англомовні, тому використовуйте браузер з автоматичним перекладом (наприклад, Google Chrome), якщо ви погано знаєте англійську.
MangaHigh: MangaHigh має багато ігор з математики та програмування.
FunBrain: FunBrain навчальні ігри на різну тематику, читання англійською з картинками.
Википедия: Википедия безкоштовна енциклопедія, можна вибрати версію на будь-якій зручній мові. Майте на увазі, для різних мов інформація може відрізнятися.
Duolingo: Duolingo безкоштовне навчання англійської, німецької, французької, іспанської в ігровій формі. Програма працює на ПК і на смартфонах, але в даний момент версія для ПК обмежена. Програма підходить як для нульового рівня, так і для тих, хто більш впевнений в своїх знаннях, але хотів би "підтягнути" граматику, вимову. Навіть ті діти, які зовсім не хочуть займатися вивченням англійської, із задоволенням грають в цю гру.