Методичні рекомендації щодо оформлення кабінету математики
Математика - доволі складна і різноманітна наука. Вона вимагає багато часу і матеріалів для освоєння. Дітям дуже важливо зосереджуватися під час уроків, щоб не пропустити інформацію, без якої в подальшому буде складно вчитися. Тому простір повинен мотивувати і допомагати вчителю і учням в роботі. Зробити це простіше, якщо використовувати методичні рекомендації щодо оформлення кабінетів.
Стенди в кабінет математики - перейти в інтернет-магазин
Меблювання кабінету
Зазвичай починається процес оформлення з таблички «Кабінет математики». Вибрати можна будь-яку: з кишенею, рамочкою, золоту, головне, щоб вона висіла на дверях кабінету.
Потім можна переходити до оформлення простору всередині, більшу частину якого займають столи та стільці для вчителя та учнів. У вчителя має бути свій простір у класі, який включає в себе стіл, стілець і комп'ютер з програмним забезпеченням. Полиці або шафа для зберігання особистих речей або будь-яких інших. Учнівські столи і стільці повинні мати маркування, що відповідає ростовій групі. Стіл і стілець повинні бути однієї групи і обов'язково відповідати санітарно-технічним правилам і нормам. Бажано встановити в кабінеті меблі для декількох ростових груп і поставити або намалювати мірну вертикальну лінію, щоб учні точно і без перешкод визначали свою групу. У кабінеті повинні бути шафи або полиці, які також відповідають санітарно-технічним правилам і нормам. Краще підібрати не дуже високі і неважкі шафи, щоб їх було зручно використовувати. Там повинні зберігатися підручники, посібники, демонстраційні таблиці, моделі, плакати, література і все, що пов'язано з навчанням математиці. Меблі можуть бути на колесах, так їх можна просто посунути і змінити обстановку в класі. Це добре вплине на всіх, хто знаходиться в кабінеті регулярно.
Дошка
Дошка може бути розрахована на одну, три або п'ять робочих поверхонь. Краще, якщо поверхонь декілька. Наприклад, центральну поверхню зручно використовувати для демонстрації екранно-звукових засобів навчання. Хоча б на одній бічній повинна бути нанесена сітка для побудови графіків. Одну з поверхонь можна зробити магнітною. Вона служить для демонстрації карт, графіків, таблиць, моделей-аплікацій і т.д. Це не обов'язково повинні бути крейдяні дошки, можна повісити білі для фломастерів. Простір поруч з дошкою використовується для демонстраційних інструментів для креслення.
Перелік навчального обладнання для кабінетів математики загальноосвітніх навчальних закладів:
- Класний інструмент:
- Лінійка класна - 2
- Трикутник класний (45º, 45º) - 2
- Трикутник класний (30º, 60º) - 2
- Транспортир класний - 2
- Циркуль класний - 2
- Набір класного інструменту - 2
- Рулетка - 15
- Крейда біла - 15
- Крейда кольорова - 15
- Моделі:
- Набір "Частини цілого на колі". Прості дроби
- Тригонометричне коло - 1
- Набір стереометричний - 1
- Набір геометричних моделей - 1
- Набір геометричних фігур з розгорткою - 1
- Друковані матеріали:
- Портрети видатних математиків світу - 1
- Дидактичний матеріал "Алгебра" 8 клас - 30
- Дидактичний матеріал "Алгебра" 9 клас - 30
- Комплект таблиць "Алгебра 10-11 класи" - 1
- Комплект таблиць "Алгебра 7-9 класи" - 1
- Комплект таблиць "Геометрія 10-11 класи" - 1
- Комплект таблиць - 1
- Технічні засоби навчання:
- Комп'ютер вчителя - 1
- Інтерактивна дошка - 1
- Мультимедійний проектор - 1
Інтерактивна дошка - не обов'язкова в кабінеті, але проектор може стати в нагоді, тож якщо вибір стоїть між ними, то краще повісити в класі проектор.
Найцікавіша і приємніша частина оформлення кабінету - це створення навчально-методичних експозицій змінного та постійного характеру.
Постійні експозиції:
- державна символіка;
- портрети видатних вчених.
Це та частина оформлення кабінету, до якої можна підключити учнів. Оформлення стендів, розвішування плакатів і вибір портретів, цитат та іншого - це творчий процес, який принесе задоволення і позитивно позначиться на атмосфері кабінету. Державну символіку можна поєднати з класним куточком або з кишенями для змінної інформації.
Змінні експозиції:
- виставка кращих робіт учнів;
- матеріали до теми наступних уроків, орієнтовні завдання тематичного оцінювання, державної атестації;
- додаткова інформація відповідно до навчальної програми;
- результати експериментальної та дослідницької роботи учнів;
- результати олімпіад, конкурсів, турнірів тощо.
Тут теж можна продемонструвати креатив і дизайнерські здібності. Щоб полегшити завдання, можна придбати таблички, стенди, банери, які потрібно буде лише заповнити інформацією або просто розмістити на стінах кабінету. Стенди з кишенями відмінно підійдуть для змінної інформації. Можна вибрати той єдиний і неповторний, який буде відповідати дизайну і колірній гамі кабінету. Плюс таких стендів у тому, що вони практичні і дуже довго служать, тому що зроблені з пластика і в деяких випадках захищені додатковим ламінуванням.
Кабінет математики обов'язково повинен бути оснащений:
- аптечкою з набором медикаментів для надання першої медичної допомоги;
- первинними засобами пожежогасіння відповідно до Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України;
Учні обов'язково повинні бути готові до екстрених ситуацій. Добре, коли проводяться інструктажі з пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності. У кожному кабінеті обов'язково повинна бути аптечка та вогнегасник.
Коли кабінет повністю готовий до використання, потрібно зібрати всі необхідні документи, без яких він не зможе працювати.
Документація кабінету
- Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів-N 601.
- Розробка Положення про кабінет математики.
- Акт введення в експлуатацію кабінету математики.
- Протоколи і акти вимірювань електробезпеки та перевірки заземлення.
- Рекомендації щодо заземлення кабінету.
- Акт-Дозвіл на проведення занять у кабінеті математики в поточному році.
- Паспорт кабінету математики.
- Паспорт забезпеченості кабінету математики.
- Книга обліку стану навчально-методичного забезпечення кабінету.
- Картотека електронних засобів навчального призначення (КЕЗНП).
- Інвентарна книга кабінету математики.
- Матеріальна книга кабінету математики.
- Річний план роботи кабінету математики.
- Перспективний план роботи кабінету математики.
- Графік роботи кабінету математики.
- Копія наказу по школі про призначення завідуючого кабінетом математики.
- Положення про опікунську раду загальноосвітнього навчального закладу.
- Список учнів з порушеннями зору, підготовлений медичним працівником школи.
- Безпечне проведення занять у кабінетах природничо-математичного напряму загальноосвітніх навчальних закладів - Інструктивно-методичні матеріали.
- Про затвердження матеріалів типовий перелік навчально-наочних посібників, технічних засобів навчання та обладнання загального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів - Наказ №364.
Це все що потрібно для оформлення кабінету математики. Якщо підійти до цього з креативом і творчістю, то можна отримати масу задоволення. Добре облаштований кабінет - це запорука успіху і вчителя, і учнів.