Методичні рекомендації щодо оформлення кабінету хімії
Оформлення простору навчальних закладів – клопіткий та тривалий процес. До нього потрібно підходити з усією відповідальністю, тому що від цього безпосередньо залежить безпека та якість навчання. Один із найскладніших в оформленні – кабінет хімії. Як він повинен виглядати і що вміщувати допоможуть розібратися методичні рекомендації щодо оформлення кабінетів.
Стенди в кабінет хімії - перейти в інтернет-магазин
Лаборантська
До будь-якого кабінету хімії має додаватися лаборантська. Добре, якщо вона досить простора і вміщує всі необхідні матеріали і техніку. Головне правило лаборантської – вхід для учнів без супроводу вчителя чи лаборанта заборонено! Там зберігається весь необхідний для проведення уроків та демонстрації експериментів посуд. Він обов'язково сортується за матеріалом, формою, розміром та частотою використання. Чим він легший і стійкіший, тим вище можна його розташувати. Тяжкий посуд завжди залишається внизу шафи. У центрі зазвичай те, що використовується на кожному уроці чи лабораторній. Крім посуду, там же зберігаються роздаткові матеріали та реактиви. Це набори по 18-20 штук, до них має бути забезпечений швидкий та простий доступ, щоб під час уроку можна було оперативно роздати все необхідне учням. Також все має бути підписано. Концентровані розчини кислот та леткі речовини розміщуються під тягою. У цій же лаборантській можна обладнати куточок вчителя, де він може відпочити та провести перерву у тиші. Все обладнання для демонстрації експериментів та навчання знаходиться у лаборантській. Не варто забувати і про навчальні посібники та методички, яким теж потрібно виділити місце у лаборантській. Це:
- Довідники з хімії.
- Підручники та навчальні посібники для ВНЗ.
- Підручники та задачники з курсу хімії середньої школи.
- Журнали.
- Науково-популярна література.
- Література з методики хімії.
- Література з методики та техніки хімічного експерименту.
- Література з господарювання хімічної лабораторії.
Кабінет хімії
Єдина річ, яка відрізняє кабінет хімії від решти – наявність витяжної шафи. Це обов'язково, тому що вчителі та учні працюють з небезпечними для здоров'я речовинами, їх випаровування можуть призвести до поганих наслідків, тому це необхідно для безпеки процесу. Такі шафи повинні бути в кабінеті: стаціонарні, пересувні та настільні.
Кабінети хімії та фізики дуже схожі між собою. Тому, якщо у вас є досвід оформлення одного з них, оформити інший не стане проблемою. Перше, що впадає у вічі – це демонстраційний стіл. Він складається із двох частин. Одна – демонстраційна, вона більша і на ній проходять усі експерименти. Інша – менша і вона часто є столом вчителя. Там знаходяться матеріали, підготовлені для уроку та експериментів. Поруч із демонстраційним столом розміщується дошка. Краще, якщо вона складається з декількох секцій. Вона може бути крейдовою, магнітною чи маркерною. Над дошкою має бути екран у комплекті з проектором. Там зазвичай розміщують портрети видатних хіміків.
Меблі в кабінеті хімії мають стандарти. Вони нічим не відрізняються від інших кабінетів. Поверхня парт/столів має бути матовою, щоб не травмувати зір учнів. Як і в інших кабінетах, меблі поділяються на категорії та відзначаються маркуванням відповідного кольору. У кабінеті повинні бути меблі трьох різних секцій, щоб підходити під будь-який зріст учнів. Між рядами парт має бути достатня відстань, нічого не повинно загороджувати прохід. В екстреній ситуації у всіх учнів має бути можливість безперешкодно покинути кабінет.
Документація кабінету хімії
Вивчення хімії потребує великої кількості приладів, обладнання та матеріалів. Щоб усе було зроблено правильно, у кабінеті мають бути документи. Вони становлять дуже важливу частину кабінету, без якої він працювати ніяк не може.
Пакет документів у кабінет хімії:
- Акт-дозвіл на проведення занять у кабінеті хімії у поточному році.
- Паспорт кабінету хімії.
- Інвентарна книга кабінету хімії.
- Матеріальна книжка кабінету хімії.
- Базовий перелік засобів навчання та обладнання кабінету.
- Книга обліку навчально-методичного забезпечення кабінету.
- Графік роботи кабінету хімії.
- План роботи кабінету хімії на поточний рік
- Перспективний план роботи кабінету хімії.
- Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів.
- Список учнів на диспансерному обліку підготовлений медичним робітником школи.
- Копія наказу зі школи про призначення завідувача кабінету хімії.
- Журнал обліку використання реактивів.
- Акт на списання реактивів.
- Список наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
Найзручніше всю документацію кабінету зберігати в шафі в окремих підписаних папках. Усі документи, які мають бути в кабінеті, відповідають за різні аспекти підготовки приміщення до використання. Тому крім стандартного пакета є інші:
- безпека життєдіяльності та охорона праці;
- інструкції з безпеки життєдіяльності;
- охорона праці;
- загальна нормативно-правова база;
- навчально-методичне забезпечення кабінету;
- окремі методичні папки.
Якщо виділити для кожного аспекту папку, зберігати їх зручно і в будь-який момент можна швидко знайти потрібний документ. Наявність пакета документів гарантує безпеку та правильність роботи кабінету.
Навчальне обладнання
- Натуральні об'єкти:
- Природні об'єкти у природному середовищі, що вивчаються під час екскурсій.
- Природні об'єкти у штучному середовищі, що вивчаються у класі (мінеральні породи, зразки хімічної сировини).
- Хімічні реактиви.
- Хімічний посуд, лабораторне приладдя, прилади.
- Зображення натуральних об'єктів:
- Об'ємні моделі, макети заводських апаратів.
- Ілюстративні посібники.
- Діаскопічні та епіскопічні ілюстрації.
- Фільми, CD диски.
- Опис предметів та явищ:
- Текстові таблиці.
- Схеми хімічних апаратів та технологічних процесів.
- Графіки, діаграми, плани, картки.
- Технічні засоби навчання.
Для вивчення хімії дуже важливе обладнання. За його станом слід стежити та вчасно списувати старе чи несправне, щоб убезпечити вчителя та учнів. За цим зазвичай слідкує вчитель чи лаборант. Частина обладнання зберігається у лаборантській, частина у підсобному приміщенні.
Безпека
Перш ніж перейти до прикрашання стін та підбору стендів, потрібно подумати про безпеку проведення уроків та роботу з реактивами та спеціальним обладнанням. Вчитель знає всі тонкощі та правила роботи, потрібно подбати про те, щоб усі учні теж це знали.
У кабінеті хімії обов'язково мають бути стенди:
- З правилами поведінки учнів у кабінеті.
- З техніки безпеки на уроці.
- З безпеки життєдіяльності;
- З правилами протипожежної безпеки;
Це все щодо стендів з безпеки, які обов'язково повинні бути в кабінеті. Вони відносяться до постійної експозиції та краще, щоб вони завжди знаходилися на видному місці. Так навіть під час перерви учні бачитимуть ці правила і набагато краще та швидше запам'ятають їх. Тим зручніше це для вчителя, бо інструктажі з правил поведінки та безпеки життєдіяльності в кабінеті хімії проводяться часто.
Стенди
Усі стенди, банери, таблички та плакати відносяться до змінних або постійних експозицій.
Змінні експозиції:
- Матеріали до тем, що вивчаються.
- Матеріали про вчених.
- Матеріали про нові розробки в галузі.
- Результати експериментальної та дослідницької роботи учнів.
- Найкращі роботи учнів.
Постійні експозиції:
- Державна символіка.
- Портрети видатних вчених галузі.
- Правила поведінки учнів у кабінеті.
- Техніка безпеки під час уроку хімії.
- Розклад роботи кабінету.
- Куточок безпеки життєдіяльності.
- Правила протипожежної безпеки.
- Періодична таблиця хімічних елементів.
- Довідники (у вигляді плакатів, таблиць).
Для змінних експозицій добре підходять стенди чи таблички з кишенями. Це практично, зручно і вони служать досить довго при тому, що використовуються набагато частіше стендів постійної експозиції.
Стенди з державною символікою України та портретами видатних науковців галузі мають бути у кожному предметному кабінеті. Хімія не виняток. Портрети зазвичай вішають над дошкою. Тоді ця зона виглядає красиво та не перевантажено. Державну символіку можна розмістити неподалік від класного куточка. Для всіх стендів з безпеки та правил поведінки можна виділити окремий куточок.
Періодична таблиця хімічних елементів є у кожному кабінеті хімії. Це може бути стенд, банер або плакат. Іноді це наклейка, яка є на парті кожного учня. Є різні стенди з хімії. Щоб дотримуватися єдиного стилю кабінету, можна взяти вже готовий комплект стендів і не переживати про те, що вони не будуть поєднуватися. Якщо вам потрібна одна велика таблиця хімічних елементів, банер – відмінне рішення. Його легко скласти, перенести, і він так само довго служить
Оформити кабінет хімії складне завдання, тому не варто відмовлятися від допомоги учнів. Багато хто хоче брати участь у житті школи і лише раді допомогти. Це буде для них добрим тренажером для розвитку творчих здібностей, креативності та почуття відповідальності.